A kommunikáció meglehetősen sokféle lehet, mert ugyan azt jelentené alapvetően, hogy egy beszélő és egy hallgató közös kódot használva információkat cserél egymással, ebből fakadóan rendre és több alkalommal meg is változik, fel is cserélődik szerepük, ám nézd el, hogy ez esetben az „alapvetően” talán épp annyit jelent mindössze, hogy „meglehetősen ritkán”, alighanem még a legideálisabb beszédhelyzetben is létezik kommunikációs hatalmi hierarchia, konkrétabban meg addig tart a „kommunikáció”, míg az erősebb akarja, engedi; végeredményben túl gyakran egyirányú a dolog, viszont eme viselkedési aktusnak is megmarad az a hatása és következménye, hogy minden esetben megváltoztatja a másik „résztvevő” magatartásának valószínűségi mintázatát, azonban nem feltétlenül oly módon, hogy ez mindkét „kommunikáló” számára bármely szempontból előnyös lesz.
ÉletHasználatiUtasítás (8)
2010.01.09. 09:50 k.kabai l.
5 komment
témák: kommunikáció élethasználatiutasítás
A bejegyzés trackback címe:
https://kkloor.blog.hu/api/trackback/id/1655595
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
"addig tart a „kommunikáció”, míg az erősebb akarja"
Ezzel vitatkoznék. Azt hiszem, MIlton Erickson mondta (vagy nem), hogy NEM LEHET nem kommunikálni. Minden kommunikáció -- az is, ha valaki a "nem kommunikálást" választja.
Ezzel vitatkoznék. Azt hiszem, MIlton Erickson mondta (vagy nem), hogy NEM LEHET nem kommunikálni. Minden kommunikáció -- az is, ha valaki a "nem kommunikálást" választja.
@Birtalan Balazs: A kommunikáció „megengedő”, legtágabb definícióját figyelembe véve teljesen igazad van. Ám én itt inkább a „szigorúbb”, a szöveg elején mondott meghatározásában gondolkodtam; konkrétabban meg a kommunikációképtelenségre, illetve a kommunikációban is erősen jelen lévő hatalmi struktúrákra gondoltam, többek között arra, hogy adott esetben az ember hiába vár választ... (Ahogy aztán a végére ez oda futott ki, hogy a kommunikáció etológiai értelmezését idézem, majd torzítom, khm, talán nem a legelegánsabb eljárás, mégis célszerűnek tűnt föl számomra.)
@mellon collie: Reményeim szerint a kommunikációs helyzeteknek csak kis hányada manipulációs célzatú. (Bár oly sokszor csalatkoztam már ilyen vagy olyan reményeimben...)
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal
új kommentek